Aktualności Kącik redaktora

,,SMOG” – jak się przed nim chronić?

Smog to zjawisko atmosferyczne przez, które rocznie umiera około 45 tysięcy Polaków.

Jak chronić się przed smogiem i zmniejszyć jego nadmiar?

  1. Jeśli chcemy zmniejszyć nadmiar smogu to musimy pomniejszyć poruszanie się środkami komunikacji miejskiej. Gdy jedziemy samochodem to z rury wydechowej wydala się dym, które przede wszystkim przyczynia się do tworzenia smogu. Z kominów przy dużych firmach również wydala się podobny dym, który też przystosowuje się do tworzenia smogu.
  2. Czasami musimy wyjść na świeże powietrze. Ale niezadługo możemy przebywać poza domem czy mieszkaniem. Zazwyczaj w prognozach pogody pokazują jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza.
  3. Zanim wyjdziemy na zewnątrz warto zajrzeć na stronę powietrze.gios.gov.pl. Oceniają tam jakość powietrza w naszym rejonie. Jeśli zanieczyszczenie powietrza jest spore zastanów się czy aby na pewno chcesz wyjść na zewnątrz.
  4. Nasi rodacy nadal krzywo patrzą na takie zaradcze, ale w wielu miastach na świecie maski przeciwpyłowe są tam na porządku dziennym. Dobre modele potrafią zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń
  5. Zadbaj również o swoją dietę. Witaminy A, C, E oraz selen, pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników w organizmie, które powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
  6. Jeśli masz możliwość, staraj się możliwie często spędzać czas poza miastem. Nawet parę dni bez zanieczyszczeń i smogu może pomóc twojemu organizmowi. Uwaga: często na przedmieściach jest zanieczyszczenia gorsze niż w mieście.
  7. Nos jest naturalnym filtrem powietrza. Oddychanie nosem jest znacznie zdrowsze niż oddychanie ustami.
  8. Staraj się unikać ruchliwych ulic. Wokół nich gromadzi się bardzo dużo zanieczyszczeń wywoływanych przez samochody. Jeśli masz możliwość, to nie podróżuj w godzinach szczytu, właśnie wtedy zanieczyszczenie jest bardzo wysokie.
  9. Kiedy jest ciepło, pada deszcz i wieje wiatr – prawdopodobnie powietrze jest dobre, ponieważ ludzie nie ogrzewają mieszkań, wraz z deszczem na ziemie opadają pyły, a wiatr rozwiewa resztę, która znajduje się w powietrzu.

Źródło obrazu: www.rfa.org

Źródło artykułu: loveair.pl

Autor: Oliwia Kostek