Aktualności Wpis wyróżniony

„Kundelek” – Pomagajmy!

Niedawno w szkole podstawowej nr. 23, im. Jana Pawła II – Uczennice z klasy VII B zorganizowały zbiórkę dla schroniska w Rzeszowie o nazwie „Kundelek” można było przynosić karmę dla kotów oraz psów, wszelkie artykuły do mycia zwierząt, posłania, zabawki, smycze i obroże. Uczniowie w całej szkole byli bardzo chętni do przynoszenia artykułów dla zwierząt, więc zbiórka z dwóch tygodni zbierania datków została przedłużona do aż trzech! Wszystkie cięższe worki z karmą oraz puszki zostały przewiezione, a uczniowie wzięli wszystkie mniejsze razem z sobą, jadąc w odwiedziny do piesków i kotków ze schroniska.

Schronisko „Kundelek” jest domem dla wielu zwierząt bezdomnych, znalezionych, porzuconych lub zaginionych. Powstało ona w 2005 roku i do przyczyny powstania tego schroniska przyczynili się Członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt. Otacza ono opieką koty jak i psy. Schronisko może kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym albo zapachem mokrego psa, ale wcale nie musi tak być! Schronisko oferuje takim zwierzakom dużo dobrego, wszystkie potrzebne szczepienia, sterylizację, odrobaczanie i dużo miłości od człowieka. „Kundelek” prowadzi też lekcje edukacyjne grup młodzieżowych na terenie schroniska.

Przyjeżdżając na miejsce, uczniowie zostali poinformowani o zasadach panujących w schronisku oraz oprowadzeni po pomieszczeniach zewnętrznych w których znajdowały się pieski. Znajdowały się tam wybiegi pojedyncze oraz klatki podwójne. Najbardziej szokującym widokiem, był bardzo pokrzywdzony przez los piesek o imieniu „Ray” jest to pies który został trzymany na łańcuchu, mieszkający tylko w budzie nie zważając na deszcz lub śnieg. Jego poprzedni właściciel nie robił sobie żadnej różnicy z tego czy pies będzie karmiony czy też nie. Ta historia poruszyła sercami wielu uczniów na wycieczce. Jeżeli chcesz pomóc bezdomnym pieskom, można umówić się na spacer z wybranym przez siebie zwierzakiem, numer do schroniska można znaleźć na stronie internetowej. Zawsze należy pamiętać o tym ze jak zginie komuś psiak lub kociak, należy najszybciej jak można zgłosić się do schroniska i zapytać czy zwierzak nie został odnaleziony lub gdy sam znajdziesz zwierzaka porzuconego należy zadzwonić pod numer schroniska lub pod numer straży miejskiej.

Link wyprowadzania piesków ze schroniska Kundelek”:

Następnym przystankiem był koci wybieg. Zobaczyliśmy tam młode kocięta oraz wiele starszych. Mogliśmy wygłaskać wszystkie kociaki oraz zobaczyć pomieszczenie z drapakami i zabawkami. Kotki były świetnie zaopiekowanie a pracownicy opowiadali o ich historiach z wielką radością. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na jednego z pracowników właśnie karmiących małe kociaki, widok był zniewalający! Jeżeli ktoś chciał by przyjechać wygłaskać kotki należy się umówić telefonicznie. Numer do schroniska jest na ich stronie internetowej. Gdy ktoś już zaadoptuje tak owego zwierzaka należy się zapoznać z wszelkimi radami dotyczącymi opieki nad takim zwierzęciem. Taką pomoc oferuje schronisko na swojej stronie internetowej w zakładce „Rady Po adopcyjne”.

Link do głaskania kotków ze schroniska „Kundelek”:

Mam bardzo miłe odczucia po pobycie w schronisku. Z całego serca polecam schronisko Kundelek.  Jest to bardzo  ładne i przyjazne miejsce nie tylko dla zwierząt ale i ludzi. Dobre serce ludzi prowadzących schronisko i ich profesjonalizm sprawia, że psiaki pomimo, że jest ich wiele – są zadbane, mają super warunki i otoczone są opieką. Każdy zwierzak ma swoje lokum w którym może czuć się bezpieczny. Psiaki są zdrowe, po prostu należycie zaopiekowanie. Pracownicy robią wszystko co w ich mocy aby każdy piesek i kotek znalazł kochający dom. Pracownicy schroniska doskonale znają każdego zwierzaka, świetnie się nimi opiekują i wiedzą jakie domy będę dla nich najlepsze.  Schronisko „Kundelek” zdecydowanie zasługuje na 5 gwiazdek! Pracownicy bardzo sympatyczni. Serdecznie nas przyjęli i poświęcili sporo czasu, z uśmiechem z nami rozmawiając i odpowiadając szczegółowo na wszystkie nasze pytania. A do wszystkich, którzy planują sprowadzić do swojego domu psiaka lub kociaka apeluję:

Nie kupujcie, Adoptujcie! Jest tam tyle cudnych istot, które dopominają się o uwagę, miłość człowieka i godne życie, nie bądźcie obojętni na ich żal i samotność, otwórzcie przed nimi swoje drzwi a przede wszystkim serca!

Oliwia Jaźwiecka