Aktualności Kącik czytelnika

J.R.R Tolkien – „Dzieci Hurina”

Dzieci Hurina napisał J.R.R TOLKIEN oraz jego syn Christopher Tolkien. Tolkien nie zdążył napisać książki za życia, więc jego syn dokończył i zredagował opowieść. Książka została wydana 17 kwietnia 2007 roku w Wielkiej Brytanii. Autorem ilustracji, które się tam znajdują jest Alan Lee. Polska premiera miała miejsce 8 maja 2007 roku. Sam Christopher Tolkien stworzył mapę Beleriandu na potrzeby książki. Akcja książki toczy się pod koniec Pierwszej Ery, około 6500 lat temu. Akcja książki toczyła się przed Władca Pierścieni. Elfy były wtedy potężniejszą siłą niż w Władcy Pierścieni lub w Hobbicie. Książka opowiada o dzieciach Hurina, który został pojmany i zniewolonyw Angbandzie. Gdy on zostaje pojmany na jego dzieci spada klątwa Morgotha, a mały Turin musi się zmierzyć ze swoim przeznaczeniem od najwcześniejszych lat.

„Dzieci Húrina” to retelling historii Kullervo, znanej z fińskiego eposu narodowego „Kalevala”, stanowiący wyraz fascynacji Tolkiena tamtejszą kulturą. W jednej i drugiej opowieści główny bohater ze wszystkich sił próbuje uciec przed przeznaczeniem i przekleństwem, ale w ostateczności przegrywa tę walkę. Jeden i drugi stara się uchronić najbliższych przed złem, które go ściga, mimo to każda ich decyzja prowadzi do nieuchronnego końca. I zarówno Turin, jak i Kullervo ponoszą porażkę, ich życie kończy się w dramatyczny sposób, a za sobą pociągają wielu przyjaciół i ukochanych osób.

TOLKIEN (1892-1973) – Brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej. Jest autorem wielu dzieł rozgrywających się w Śródziemi powieści „Hobbit czyli tam i z powrotem”, „Władca Pierścieni”, „Silmarillion” oraz „Dzieci Hurina”. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków m.in. łacinę, nordycki, anglosaski. J.R.R Tolkien urodził się w angielskiej rodzinie jako syn bankiera Arthura Tolkiena i jego żony Mabel Suffield. Przyszedł na świat w Bloemfontenin w Wolnym Państwie Oranii (obecnie Południowa Afryka), gdzie jego ojciec był urzędnikiem (od 1890 kierownikiem) w filii Bank of Africa.

Źródło artykułu: Wikipedia
Źródło obrazu: Empik