Aktualności Kącik czytelnika

Kącik czytelnika: ,,Krzywe 10″ – Ewa Nowak

Grupa nastolatków wyjeżdża do domu na Mazurach. Jako opiekunów mają bezdzietne, zajęte sobą młode małżeństwo, więc każdy dzień organizują sobie sami. Wśród niech jest Hadrian — chłopak niezwykle przystojny, cieszący się ogromnym powodzeniem u płci przeciwnej, którego apodyktyczna matka kieruje jego tak zwaną karierą — Hadrian jest bowiem wziętym modelem. Nawet podczas wakacji musi na życzenie matki odbyć sesję fotograficzną. Dominika — młodsza siostra Magdy z powieści ,,Wszystko, tylko nie mięta” — jest pod wielkim wrażeniem uroku osobistego Hadriana, jego niespotykanej urody i popularności. Nie zauważa, że miłe gesty i prawdziwe uczucie otrzymuje z całkiem innej strony… Wątek źle ulokowanych uczuć Dominiki jest jednym z kluczowych w powieści.
Wśród przebywającej w Krzywem młodzieży jest także Alicja — pewna siebie mądra dziewczyna, która jednak wbrew swemu image ma niską samoocenę i rozpowiada o nieistniejącym chłopaku, fabrykując jego listy do siebie. Historia ta ma nieoczekiwany finał — Alicja zakocha się w mieszkańcu wsi Krzywe, który też nie jest z nikim szczery i również na zewnątrz prezentuje wykreowany przez samego siebie nieprawdziwy obraz własnej osoby.
Poza problemem młodych ludzi widzimy jeszcze galerię postaci dorosłych, sąsiadów mieszkających w Krzywem i ich, zupełnie nieznane młodzieży z Warszawy, problemy oraz rodziców bohaterów, którzy nie ułatwiają młodym ludziom startu życiowego, obciążając ich konsekwencjami swoich życiowych wyborów.
Książka porusza temat adopcji, kreowania własnego wizerunku, uległości wobec schematów. Rozgrywa się w pięknej okolicy w okresie letnich wakacji. Jest to jedna z najpogodniejszych powieści Ewy Nowak.

Ewa Nowak — polska pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Zadebiutowała w 1997 r. w “Filipince” tekstem dotyczącym zdawania egzaminów ustnych. Współpracuje z czasopismami “Cogito”, “Victor Gimnazjalista”, “Victor Junior”, “Trzynastka”, “Sens”. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – “Wszystko, tylko nie mięta”. Od tamtej pory napisała już trzydzieści książek.
Książki tej autorki poruszają aktualne problemy współczesnej młodzież, co zapewne wynika z doświadczenia zawodowego. Rodziców, czasem zagubionym w meandrach psychiki swoich dzieci lektura tych powieści na pewno ułatwi obranie właściwego kierunku na rodzicielskiej busoli. Misja Ewy Nowak polega bowiem na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu.
Ważniejsze wyróżnienia i nagrody otrzymane przez Ewę Nowak: “Bardzo biała wrona” – Książka Roku 2009 Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY, wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej 2009 za książkę “Pajączek na rowerze”.

Źródło: http://www.ewanowak.com/ksiazki/krzywe-10