Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”

Jedną z moich ulubionych książek jest powieść napisana przez Antoine’go de Saint-Exupéry’ego  pt. „Mały Książę”. Opowiada ona o chłopczyku zamieszkującego asteroidę B-612, który przybył na Ziemię i pojawił się na Saharze, gdzie spotkał pilota uszkodzonego samolotu.

Jest to mały chłopiec, dość szczupły, o kręconych, blond włosach. Na sobie nosi długi, czerwony płaszcz. Jest niskiego wzrostu i ma sympatyczną twarz.

Można powiedzieć o nim, że jest bardzo pracowity, gdyż na swojej asteroidzie wzorowo wykonywał swoje zadania takie jak np. systematycznie czyścił wulkany. Ponadto był opiekuńczy co udowodnił tym ,że dbał o swoją różę. Nadmienić trzeba też, że miał wielką wyobraźnię gdyż, potrafił sobie wyobrazić baranka i słonia w wężu Boa. Charakteryzowała go także wielka dobroć i wielkie pragnienie przyjaźni co możemy zauważyć przy jego znajomości z lisem. Jest także bardzo mądry co wykazał w swoich podróżach po innych planetach.

Brzydził się kłamstwem i je potępiał. Zadawał zawsze inteligentne pytania czym zadziwiał ludzi mieszkających na odwiedzonych przez niego planetach. Jego błyskotliwość również można zauważyć w pytaniach , które zadawał pilotowi. Czasami jednak był trochę naiwny, ale to może tłumaczyć jego wiek i dziecięce podejście do świata dorosłych. Był także wierny swojej róży , co możemy zauważyć po jego wizycie w ogrodzie róż. Można również stwierdzić, że jak na swój wiek jest bardzo inteligentny, a jego zachowanie nie wskazywało, że jest jeszcze dzieckiem. Reasumując według mnie jest to wspaniała książka, z której można się dużo nauczyć i dowiedzieć o ludzkich cechach charakteru i ich upodobaniach.

Jest to książka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Wszystkim polecam tę lekturę, bo czytając ją nie stracimy czasu, lecz dowiemy się wiele o ludziach.

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry – francuski lotnik, pisarz i poeta. Na „lotniczym szlaku” – nad Saharą, Andami i Atlantykiem powstały wszystkie jego książki.

Był również korespondentem prasy francuskiej podczas wojny domowej w Hiszpanii. Zadebiutował „Pocztą na południe”, sławę przyniósł mu „Nocny lot” a w 1939 roku napisał są największą książkę „Ziemia, planeta ludzi”. W swojej prozie głosił braterstwo wszystkich ludzi, potrzebę odwagi, prawości i moralnego obowiązku. Podczas wojny brał udział w lotach zwiadowczych nad Francją i w jednej z takich misji zginął. Przedtem napisał piękną opowieść poetycką Mały Książę (1943) oraz rozpoczął pracę nad dziełem życia, traktatem Twierdza. Tej książki nie zdążył dokończyć, ukazała się pośmiertnie w 1948 roku.

Autor: Wanessa Bednarz