Aktualności Filmy i seriale

Anime – dlaczego ludzie to oglądają?

Anime towarzyszy nam od wielu, wielu lat. Historia japońskiej animacji sięga początków XX wieku, kiedy to japońscy filmowcy eksperymentowali z technikami animacji znanymi we Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Rosji.1 Od tego czasu, społeczność ludzi lubiących oglądać Japońskie animowane seriale bardzo się rozrosła. Dzisiaj  prawie każdy kojarzy takie tytuły jak: Naruto, Dragonball, Saylor Moon czy My Hero Academia. Dlaczego ludzi tak bardzo do tego ciągnie? Postaram się odpowiedzieć w tym artykule!

 

Animacja i względy wizualne.

Jak zaczynać, to od początku. Czemu w ogóle animacje? Najgorsze co można zrobić, to stwierdzić że bajki są dla dzieci, a poważni ludzie oglądają tylko filmy/seriale live-action. Animacje są niezwykle pomocne, dają twórcom możliwości; animatorzy mogą zrobić rzeczy których nie osiągnie się w filmie aktorskim, bo specyfika medium na to nie pozwala. Prosty przykład: wyobraźcie sobie Zwierzogród w wersji live-action. Co najmniej dziwne, prawda? Pamiętajmy, że anime ma specyficzny styl graficzny i jeśli komuś się on podoba, to jest to wystarczający powód do oglądania. Szczególnie, że seriale amerykańskie są często infantylne lub robione po kosztach (albo jedno i drugie). Wszystkie dialogi, sceny walk, zazwyczaj każdy szczegół w serialach anime jest dobrze dopracowany. Istnieje wiele studio zajmujących się tworzeniem anime, każde się czymś wyróżnia.  Wiele osób błędnie generalizuje animacje, jako jedynie bajki przeznaczone dla dzieci, a filmy czy też seriale od razu dopasowuję do starszych i dojrzalszych widzów. Moim zdaniem to wielki błąd zważywszy na to, że można w obu kategoriach znaleźć serie przeznaczone dla młodszych jak i te zdecydowanie kierowane ku dorosłym. Czyli, innymi słowy, zarówno w animacjach, jak i filmach można wybierać spośród wielu różnych gatunków. Obecnie mamy ponad 100 gatunków i podgatunków anime, więc jest w czym wybierać!


Postacie

Często oglądając anime przyłapałam się na zapisywaniu imion ulubionych postaci w notatniku, po czym wyszukiwaniu ciekawostek, przeszłości czy innych tyczących się serii szczegółów. Czemu tak się dzieje?


Postacie, tak jak z resztą grafika w tych lepszych tytułach odznaczają się oryginalnością:  aspekty wizualne postaci, charakter postaci, relacje z innymi postaciami – Te trzy cechy powodują że lubimy bohaterów. Nieraz w mangach (i anime) shonen mają miejsce różne zabiegi artystyczne (tak, jak w normalnych filmach/ serialach): Postać przeżywa trudne dzieciństwo, cierpi na jakąś chorobę, stara się zaimponować komuś, zostaje odrzucona przez co jej charakter zmienia się diametralnie, dostaje moc nad którą nie umie zapanować. To wszystko wpływa zarówno na fabułę jak i sympatię widzów. Oczywiście postacie w anime nie odczuwają tylko negatywnych emocji: mogą się zakochać, być zdeterminowanym, zmienić się na lepsze, poznać przyjaciół za którymi się w ogień skoczy, przeżyć coś niezwykłego – każdy tytuł odznacza się czymś innym np: Haikuu uczy nas o determinacji… właśnie, determinacja!
W większości tytułów shonen główni bohaterowie mają jakiś cel do którego dążą. Nie ważne co się stanie oni i tak będą walczyć. Mnie się to bardzo podoba, ale niskobudżetowe anime powielają ten schemat w celu przyciągnięcia ludzi, co nie jest najlepszym pomysłem. Postacie wtedy mają oklepane charaktery, a fabuła jest nudna, zazwyczaj schematyczna.



Wnioski z serialu/ filmu anime

Anime często porusza bardzo ważne tematy, ucząc nas i dając nam pewne lekcje np.:
Deth Note, pokazuje nam co może się stać z człowiekiem, który może bawić się ludzkim życiem. Czy to co robił było złe?
Violet Evergarden, uczy nas że w każdym drzemie uczucie, nie ważne jak złym się jest. Bo czy po wojnie nadal trzeba zabijać?
Księżniczka Mononoke przedstawia, jak okropni mogą być ludzie którzy tylko chcą przetrwać. Może oni też mają emocję?
Etc.
Oczywiście istnieją też mniej ambitne tytuły jak wszelkie komedie czy haremy ale tak jak w zwykłych serialach live-action bywają gorsze anime, jak i lepsze.  


Podsumowanie
Anime jest niezwykle dobrze zrobioną odskocznią od szarej rzeczywistości do pięknego świata w którym wszystko zależy od bohaterów. Sama od małego oglądam anime i uważam że jeśli artykuł cię zainteresował, to musisz rozejrzeć się za serialem dopasowanym do twoich preferencji: począwszy od spokojnych romansów skończywszy na krwawych bijatykach. Dziękuję za uwagę i życzę miłego seansu!

Pisała: Zofia Pieniążek

1– przytoczone z Wikipedii