Aktualności Kącik czytelnika Wpis wyróżniony

Niecodzienne Recenzje

Cześć, jestem Hania. W Niecodziennych Recenzjach będę chciała polecić Wam pewne książki, które mam nadzieję Wam też się spodobają.

Feministyczne książki, które powinno przeczytać każde dziecko - Książki       (Obraz pochodzi ze strony www.quizme.pl)

JEŻYCJADA Początkowo akcja toczy się w latach 70. i z następnymi częściami zmienia się jej czas; można więc powiedzieć że są to książki z czasów dzieciństwa naszych rodziców. Pamiętam, że do przeczytania powieści autorstwa Małgorzaty Musierowicz zabierałam się dwa razy. Za pierwszym razem po parunastu stronach nie byłam przekonana, lecz po kilku miesiącach postanowiłam dać serii drugą szansę. W ten sposób pokochałam Jeżycjadę, którą łącznie przeczytałam już trzy razy. Jest to seria zawierająca aż 22 tomy. Akcja toczy się głównie w Poznaniu i opowiada ona o życiu dużej rodziny Borejków. Ojcem rodziny jest Ignacy Borejko, filolog klasyczny, zawsze mający przy sobie książkę oraz rzucający łacińskimi cytatami na lewo i prawo. Mężczyzna zawsze chodzi zamyślony, jakby odklejony od rzeczywistości. Żoną pana Ignacego jest Melania, przez męża zwana Milą. Jest to troskliwa, pełna empatii kobieta, która pomoże każdemu. Jest energiczna i zdecydowana a jednocześnie wrażliwa i kochająca; jest matką czterech panien Borejko. Gabriela to najstarsza z sióstr, wysoka piegowata blondynka, sportsmenka; jako nastolatka grała w koszykówkę. Zawsze ubiera się w jeansy i kraciastą koszulę. Jest ona bardzo zaradna, życzliwa i opiekuńcza, wierzy w nieograniczoną moc ludzkiego dobra. Pozostałe siostry to  Ida, Natalia (zwaną Nutrią) oraz pulchna Patrycja, nazywaną przez rodzinę Pulpecją. Ida oraz Natalia są rudowłose, zaś Patrycja jest blondynką jak Gaba. Pulpecja jest mądra, zdeterminowana i wie, czego chce.  Nutria razem z Patrycją dokuczała Idzie, gdy była mała. W dzieciństwie chciała być chłopcem, gdyż tata nie odczekał się wymarzonego syna. Przez kilka lat chcąc wynagrodzić ojcu to okropne rozczarowanie, Natalia usiłowała stać się chłopcem: mówiła o sobie w rodzaju męskim, nosiła spodnie i bawiła się samochodzikami.

Po paru – parunastu latach siostry znajdują miłość swojego życia i wychodzą za mąż, po czym Ignacy i Mila Borejkowie doczekują się wnucząt a nawet prawnucząt.

Mam nadzieję, że moja recenzja zachęciła Was do sięgnięcia po pierwszy tom „Jeżycjady”

Autorka: Hanna Pierożak

Category:Małgorzata Musierowicz - Wikimedia Commons

Małgorzata Musierowicz, autorka całej serii