Aktualności Kącik redaktora

Uzależnienie od internetu. Objawy, skutki i jak się z niego wyleczyć?

Źródło zdjęcia: zdrowie.tvn.pl

W naszych czasach teraz każdy korzysta z internetu. Jest bardzo łatwo się od niego uzależnić, a najczęściej ofiarami uzależnienie pada młodzież. Oto kilka objaw dzięki, którym rodzice będą mogli zacząć działać w sprawie uzależnienia ich dzieci od internetu:

Dominacja – występuje, gdy korzystanie z internetu staje się najważniejszą czynnością życia codziennego. Objawia się m.in. zaobserwowaniem emocjonalnym i myślowym, także wtedy, gdy osoba nie może korzystać z sieci. 

Zmiana nastroju – występuje, gdy użytkownik korzysta z internetu dla poprawienia sobie humoru albo żeby zapomnieć o problemach. 

Zwiększona tolerancja – rozumiana jako proces zwiększającego się zapotrzebowania korzystania z internetu (pojawienie się poprawy nastroju powodowanej korzystaniem z internetu wymaga coraz dłuższego czasu spędzania online).

Zespół abstynencyjny – ograniczenie lub brak korzystania z internetu powoduje nieprzyjemne stany psychiczne, takie jak rozdrażnienie, poirytowanie, niepokój.

Konflikt – rozumiany również jako konflikt pomiędzy użytkownikiem a jego otoczeniem (rodziną, znajomymi), jak i spędzaniem dużo czasu w internecie, a innymi typami aktywności (nauką, sportem).

Nawroty – intensywne, niekontrolowane korzystanie z internetu pojawiające się po okresach ograniczonego lub kontrolowanego użytkownika.

Jakie są skutki uzależnienia od internetu? Osoby spędzające za dużo czasu przed komputerem i w internecie odczuwają rozmaite bóle fizyczne – pogorszenie wzroku, bóle głowy, bóle pleców związane ze zmianami w kręgosłupie. Przy długotrwałym korzystaniu z klawiatury może pojawić się tzw. zespół cieśni nadgarstka. Zaburzenie normalnego rytmu życia często powoduje przyrost lub utratę masy ciała, podatność na infekcje, zaburzenia snu, problemy z koncentracją i sprawnością myślenia. Powyższe dolegliwości są szczególnie niebezpieczne w przypadku uzależnionych dzieci, których kościec i układ nerwowy nie są jeszcze w pełni wykształcone. Wielogodzinne przebywanie przed komputerem może wywołać u nich trwałą wadę postawy czy zaburzenia emocjonalne. Nałóg korzystania z internetu może doprowadzić do zaniku więzi z partnerem czy przyjaciółmi. Emocje osoby uzależnionej skoncentrowane są wokół wirtualnych znajomych, którym poświęcają im więcej czasu i uwagi niż bliskim. Niezaspokojenie ich potrzeb prowadzi zwykle do konfliktów. Może być nawet przyczyną rozpadu rodziny. Ponieważ człowiek uzależniony od internetu traci zainteresowanie normalnym życiem, jego codzienne obowiązki schodzą na dalszy plan. To prowadzi do spiętrzenia problemów zawodowych (od spadku wydajności w pracy do jej utraty), a w konsekwencji – finansowych. Jeśli w nałóg wpada dziecko, uzależnienie najczęściej poważnie odbija się na jego stopniach w nauce.

Jak leczyć uzależnienie od internetu? Uzależnienie od internetu wymaga podobnego leczenia jak alkoholizm. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do nałogu, co nie łatwo osiągnąć – chorzy zwykle zaprzeczają, że mają jakikolwiek problem i bardzo rzadko zgłaszają się o pomoc do specjalisty. Jeśli osobę uzależnioną uda się nakłonić do leczenie, należy podjąć terapię poznawczo-behawioralną, której podstawę stanowi zmiana zachowań związanych z korzystaniem z sieci. Zachowanie całkowitej abstynencji przeważnie nie jest możliwe – współcześnie internet stanowi podstawowe narzędzie komunikacji, pracy czy nauki. Można co najwyżej zalecić choremu rezygnację z pewnych rodzajów aktywności. Działania zmierzające do odzyskania kontroli nad czasem spędzanym w sieci powinny polegać na jego stopniowym ograniczeniu. W realizacji tego celu pomocne jest przygotowanie szczegółowego planu dnia, uwzględniając kontakt z bliskimi, aktywność fizyczną, wypoczynek itd. Leczenie może wspomóc stosowanie różnych zasad związanych z użytkowaniem komputera, np. korzystanie z niego w obecności innych domowników. Podobnie jak alkoholicy, osoby uzależnione od internetu mogą korzystać ze wsparcia grupy anonimowych internetoholików. 

Źródło artykułu: uzaleznieniabehawioralne.pl

Źródło artykułu: zdrowie.tvn.pl

                                                                                                        Autor artykułu: Oliwia Kostek