Patriotyczna 10 Projekty szkolne

„Patriotyczna 10. Projekt z okazji Święta Konstytucji 3 maja”

Z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 maja uczniowie klas VI i VIII wzięli udział w projekcie przedmiotowym dotyczącym refleksji nad różnymi aspektami patriotyzmu współcześnie oraz w przeszłości sprzed 230 laty… Finał projektu „Patriotyczna 10” będzie polegać na umieszczaniu na blogu naszej szkoły w ciągu 10 dni poprzedzających święto konstytucji tekstów napisanych przez naszych uczniów. Dzięki temu jako społeczność szkolna będziemy mogli lepiej zagłębić się w tematykę doniosłych wydarzeń historii i patriotyzmu, a uczniowie poszerzą swoje portfolio.


8.
Weronika Skibicka (8b)

„Moja wspólnota narodowa”

     Naród jest to grupa ludzi na jedyny terytorium, którą łączy język, kultura i religia. Czynniki narodotwórcze to między innymi więzi emocjonalne i wspólna organizacja polityczna. Wspólnota narodowa jest bardzo ważna dla każdego człowieka. 

     Moim zdaniem warto dbać o swoją narodowość nawet jeżeli mieszkamy poza swoją ojczyzną, ponieważ ze wspólnotą narodową są związane pewne podstawy, np. patriotyzm. Trudno, aby naród istniał bez patriotyzmu. Odpowiedzmy sobie na pytanie ,,Czym jest ten patriotyzm?” Patriotyzm jest to poświęcenie się dla swojego narodu, umiłowanie go i pamięć o nim. O swoim narodzie zawsze powinno się dobrze mówić. Prawdziwy patriota zawsze będzie stawał w obronie swojej ojczyzny. Każdy człowiek powinien być wierny swojemu kraju i szanować go. 

     Naród ma swój język, kulturę i historię. Każdy patriota powinien znać swoją historię oraz posługiwać się językiem ojczystym, pamiętać i zachowywać tradycje. Czasami naród może istnieć bez swojego państwa i terytorium, ale należy pamiętać o swoich narodowych zwyczajach oraz o nie dbać. Nowe pokolenie powinno poznawać kulturę i historię swojego kraju, aby przekazywać je następnym pokoleniom.  Poprzez przekazywanie i utrzymywanie tradycji powstaje wspólnota narodowa, która będzie zapamiętywana oraz szanowana. Nawiązuje to tego bardzo ważny cytat. „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium, a który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. J. Piłsudski 

     Uważam, że powyżej zgromadziłam interesujące przemyślenia, które udowadniają że społeczność narodowa jest bardzo ważna. Po napisaniu tych kilku refleksji stwierdziłam, że będę jeszcze bardziej dbać o tradycje mojego kraju. Mam nadzieje, że moja wypowiedź również skłoni was do przemyśleń na temat swojej ojczyzny. Jeżeli każdy obywatel będzie miał wiedzę o swoim narodzie i będzie ją przekazywał dalej społeczność narodowa na pewno się nie rozpadnie.  


9.
Svyiatyslav Kopytin (8b)

Czym dla mnie jest wspólnota narodowa?”

     Uważam, że wspólnota narodowa przede wszystkim ma opisywać połączenie obywateli tego samego narodu. W połączenia mogą wchodzić rodzina, przyjaciele, współpracownicy i znajomi, lecz to może oznaczać nie tylko powiązanie osób znajomością. Może to oznaczać wspólną przeszłość mieszkańców danego kraju, ojczyzny i terenu. Moim zdaniem każdy naród powinien cenić nie tylko współczesność kraju, ale i historię, którą stworzyliśmy jak i którą stworzymy. Józef Piłsudski osoba historyczna znana Polakom dobrze to podsumował w swojej sentencji: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium, a który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. 

     Wspólnota narodowa to jednak nie tylko czasowe związki osób w kraju oraz ich znajomości innymi osobami i historią. Lecz i teren, na którym urodzili się lub nadal żyją. Nawet po wyjechaniu z ojczyzny nadal jesteś z nią na innych częściach świata. Jeśli się raz dowiedziałeś skąd pochodzisz już na zawsze będziesz wracał myślami do tego kraju i jego wyjątkowej architektury, na przykład znana pochylona wieża w Pizzie znajduje się we Włoszech i każdy Włoch o niej słyszał. W naszym kraju piękną budowlą jest Pałac Kultury i Nauki, który ma wysokość 231 metrów! Jednak architekturę stworzył człowiek, a natura wszędzie jest inna. W Polsce znajduje się aż 125 parków krajobrazowych, które zwiedza wielu turystów za granicy jak i sami Polacy. 

      Warto nie zapominać, że oprócz historii i terenu istnieje jeszcze kultura kraju, na przykład: twórczość artystyczna, kuchnia narodu, język, święta i obyczaje. Często słyszę, że polski język jest jednym z najcięższych języków do nauczenia się, potwierdza to kunsztowny utwór oraz epopeja „Pan Tadeusz” pisana rymami i najczęściej z taką samą liczbą sylab, wykorzystująca przeróżne archaizmy, synonimy i antonimy. Oczywiście nie tylko Polska może się pochwalić wybitnymi dziełami. Pewny Brytyjczyk wydał powszechnie znaną Trylogię „Władca pierścieni”, która spopularyzowała gatunek fantasy. 

     Każdy kraj wydziela się od innych swoją kulturą i narodem, ale i tym, co o nich myślą mieszkańcy pozostałych krajów. Stereotypów o Polakach jest wiele, lecz wymienię kilka pozytywnych – złote rączki, gościnni. O narodzie świadczy też zachowanie na terenie ojczyzny oraz w innych państwach. Najczęściej zapominamy o tym, kiedy emigrujemy do kraju nowego dla nas. Jednak należy szanować i dalej pamiętać o tradycjach i świętach własnej ojczyzny. 

     Przyszłość jest ważną rzeczą i warto zamyślać się na nią. Wiele osób przestaje uczyć następne pokolenia rodziny. W ten sposób niektóre zachowania przechodzą w historię miasta, a nawet państwa. Przykładem jest wcześniejsza tradycja szlachty do trenowania szermierki młodych pokoleń. Z czasem przeszła w zapomnienie i teraz jest sportem, który można, ale nie trzeba się uczyć. Rozumiem, że nie zawsze udaje się przekazać tradycje z wielu przeszkód takich jak niedostatek pieniędzy lub ze względu na dalszy postęp nauki, mody i życia. 

     Zachęcam do samodzielnego szerszego przemyślenia znaczenia wspólnoty narodowej. Mam nadzieję, że zainteresowałem czytelnika mego tekstu do dalszego zastanowienia się tym tematem. 


10.
Wiktoria Golec (8b)

Patriotyzm to także nasze ekonomiczne wybory”

     Patriotyzm gospodarczy według słownikowej definicji to każda intencjonalnie podejmowana decyzja o charakterze ekonomicznym , która jest dokonywana z uwzględnieniem wpływu jaki niesie ona na środowisko społeczno-ekonomiczne. Na ogół mówiąc patriotyzm gospodarczy polega na dokonywaniu wyborów konsumenckich opartych o wiedzę skąd pochodzi dana rzecz, którą chcesz kupić oraz o inne czynniki takie jak jakość, cena sposób wykonania oraz użyte materiały. Patriotyzm gospodarczy w praktyce opiera się o ogół decyzji, jakie podejmujesz każdego dnia podczas zakupów. 

     W różnych dziedzinach można zastosować patriotyzm gospodarczy. Jedną z głównych dziedzin jest żywienie, zdrowe odżywianie. Jeśli mamy możliwość wyboru z kilku jakościowo podobnych produktów różnego pochodzenia, warto zdecydować się na patriotyczny zakup. Wpływa to na gospodarkę i mobilizuje innych, do rozkręcania własnych biznesów w kraju. Oczywiście nie dzieje się tak tylko z jedzeniem. To samo dotyczy kupowania ubrań, narzędzi, produktów papierniczych itp. Warto jednak wspomnieć o rzeczach przeciwnych takiej postawie patriotycznej. Jeśli osoba kupująca ma wybór między bardzo dobrym, ale zagranicznym produktem, a tylko dobrym lub przeciętnym i jednocześnie droższym wyrobem pochodzenia polskiego – to co jest ważniejsze? Wsparcie polskiego producenta, czy może jednak zadbanie o własne potrzeby i domowy budżet? Z jednej strony możemy przyczynić się i wspomóc krajową gospodarkę. Z drugiej jednak kupując produkt gorszy, tak naprawdę dajemy sygnał, że jakość gorszego produktu jest dla nas zadowalająca i nie trzeba w nim nic ulepszać. Jeśli krajowe propozycje, odstające mocno od ogólnych standardów nie odnajdą klientów – może zmobilizuje to wtedy przedsiębiorców do zwiększenia jakości produkcji. 

     Warto wspierać naszą gospodarkę ze względu na teraźniejszą sytuację w naszym kraju. Przez pandemię COVID-19 polska gospodarka potrzebuje dużego wsparcia od naszego kraju i jego obywateli.  

     Moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie bazarku żywnością wyprodukowaną przez miejscowych gospodarzy. Byłaby to świetna inicjatywa, mieszkańcy Rzeszowa mogliby korzystać ze świeżych owoców i warzyw, kupić świeży nabiał, miód itp. 

     Co prawda w Rzeszowie istnieje  „Hala Targowa” gdzie znajdują się owoce i warzywa, ale niestety nie zawsze są one dostarczane od miejscowych przedsiębiorców.  

     Pojęcie patriotyzmu gospodarczego powinno być jeszcze bardziej promowane, aby obecne pokolenie miało szanse na rozwój własnych przedsięwzięć i aby szukało rynku zbytu wyprodukowanych przez siebie produktów w lokalnym otoczeniu, a nie poza granicami kraju. Tylko w taki sposób napędzając własną gospodarkę możemy poprawić swój byt. 

 

 

Organizatorzy: Małgorzata Merklinger, Krzysztof Sacała

Redakcja: Oliwia Jaźwiecka